Nuotraukos

Forest | Kaunas county aerial
Ice | Kaunas county aerial
Melting ice | Kaunas county aerial #15/365
New town | Kaunas aerial

Draugai

Visuomeninių pastatų griūtys pasaulyje- skaudi praktika ateities projektams.

Pastatas griūnantis

Lenkija, Chožovo miestas (Katovicų apylinkė). Parodų rūmų stogo griūtis palaidojo mažiausiai 66 balandžių parodos lankytojus bei virš 100 žmonių sužalojo. Ši skaudi nelaimė įvyko 2006 metais, sausio 28 d. Versijų buvo įvairiausių- sniegas, statybininkų arba konstruktorių darbo brokas, temperatūros svyravimai, požeminiai smūgiai. Tikrosios priežastys, dėl kurių sugriuvo šis pastatas, visuomenei gali ir likti nežinomos amžiams.

Šiuolaikinės statybos technologijos leidžia išvengti kai kurių priežasčių. Tuo metu parodų rūmų pastatas buvo senesnis nei 10 metų. Stogas, kuris neatlaikė sniego svorio, buvo valomas, tačiau šis darbas buvo atliekamas pastatą prižiūrinčio personalo, dėl kurio aplaidumo galėjo ir įvykti ši nelaimė. Kaip buvo galima išvengti? Jei stogas būtų šildomas, sniegas ištirptų ir nebūtų susidariusios per didelės apkrovos. Suprantama, jog senuose pastatuose įrengti šildomą stogą, jutiklius, kurie reaguotų į tokius veiksnius kaip apkrovų pasikeitimus, temperatūrinius svyravimus ir kt. kainuoja. Tai papildomos ir labai didelės investicijos, kurios pastato eksploatacijos metu atrodo nereikalingos, bet yra būtinos esat nenumatytiems atvejams, pvz: gamtos stichija.

Kitas pavyzdys: 2004 vasario 14 d. Maskvoje įgriuvus vandens pramogų parko „Transvalis” kupolui, žuvo 28 žmonės. Parko stogas įgriuvo dėl ant jo susikaupusio sniego (viena iš priežasčių). Buvo iškelta baudžiamoji byla. Maskvos prokuratūra nusprendė, kad tragedijos kaltininkas yra architektas Nodaras Kančeli. Stogui buvo parinktos pigesnės ir atlaikančios mažesnes apkrovas medžiagos (gelžbetoninis). Noras sutaupyti šiuo atveju iššaukė skaudžią nelaimę. Beje, Rusijoje panašių nelaimių nutiko ir daugiau. Plačiau apie tai Anonsas.lt straipsnyje.

Šaltiniai bei straipsniai apie kitas nelaimes:

Visgi reikia tikėtis, jog tokios skaudžios pamokos pasaulyje turėjo naudos ir Druskininkų vandens parkui, Vilniaus vandens parkui “Vichy” bei kitiems statomiems bei projektuojamiems pastatams.

2 comments to Visuomeninių pastatų griūtys pasaulyje- skaudi praktika ateities projektams.

  • Kinijoje sugriuvo keli tiltai, kai apsižiūrėjo – gal pusė tiltų laikosi tik iš įpratimo… Net amerikėj tiltas griuvo dėl surūdijimo. Ne vien statybininkai taupo :)

  • Scania, manai, jog šie nelaimingi įvykiai įvyko ne dėl projektuotojų, statytojų kaltės?

    Suprantama, kad visko apskaičiuoti neįmanoma. Neįmanoma numatyti gamtos stichijų ir pan. Tačiau, kaip žinia, per skubėjimą projektuojant, statant kartais neįvertinami kai kurie faktoriai, lemiantys tinkamą statinio kokybę.