Nuotraukos

Sunset | Kaunas aerial #213/365
Sunset | Kaunas aerial
Sunset | Kaunas aerial
Sunset | Kaunas aerial

Draugai

Dovanotas kraujas gelbsti gyvybes.

Apie kraujo donorytę Lietvoje kalbama itin mažai. Išsivysčiusiose pasaulio šalyse kraujo donorystė- nemokama. Tuo tarpu Lietuvoje vis dar tik apie 16 procentų dotacijų (dotacija- kraujo davimas) sudarė neatlygintina donorystė. Nors mokama menka suma (40 lt.), dauguma pasirenka šį variantą.
Panaikinus mokamą kraujo donorystę mūsų šalyje, galėtų atsirasti kraujo stygius. Todėl tai daroma palaipsniui. Vykdomo prevencinės programos mokyklose, sudaromos patogios sąlygoms mažų miestų ir kaimų gyventojams.
Šiuo metu už neatlygintiną kraujo donorystę dalinami suvenyrai, vitaminai, kvietimai į kiną ir t.t.
Kiekvieną kartą duodami kraują gaunate tam tikras dovanas:
Marškinėlius, raktų pakabukus, kvietimus į kiną arba teatrą, šokoladą, rankšluosčius ir kitas dovanas.
15 kartą davus kraujo gaunate dviratį.
20 kartą davus- fotoaparatą.
40 kartą davus- suteikiamas garbės donoro vardas.
Kas gali tapti kraujo donoru?
Kraujo donoru gali tapti visiškai sveikas žmogus. Ypatingas dėmesys skiriamas kraujo grupės nustatymui, Kell antigeno, hepatito B, hepatito C, ŽIV viruso, sifilio tyrimams. Jei visi tyrimai geri, Jūsų kraujas bus panaudotas kilniems tikslams.
Kur gali duoti kraujo?

Nacionalis kraujo centras
Žolyno g. 34, Vilnius
http://www.kraujodonoryste.lt

Nacionaliniss kraujo centras Klaipėdos filialas
Naikupės g. 28, Klaipėda

UAB “Kraujo donorystės centras”
I. Kanto g. 15, Kaunas
http://www.kraujocentras.lt

Šiaulių ligoninės kraujo centras
V. Kudirkos g. 99, Šiauliai

Panevėžio ligoninės kraujo centras
Smelynės g. 25, Panevėžys

Kraujo grupė
Kraujo grupė nustatomas pagal ABO sistemą (O-I; A-II; B-III; AB-IV) ir Rh sistemą (Rh+ arba Rh-).

Kiek “nupils” kraujo???
Standartinė kraujo dozė- 450 ml. Dar paimama 20 ml. tyrimams. Procedūra trunka keletą minučių. Per tą laiką galima pažiūrėti televiziją arba klausinėti seselę kas ir kaip čia daroma.

Įdomūs faktai.
Daugiausia yra žmonių, turinčių I+ kraujo grupė (įvairiose šalyse šis skaičius skiriasi).
II+ kraujo grupės kraują galima perpilti bet kokią grupę turintiems žmonėms.
Penktadalis Lietuvos gyventojų (20,9proc.) yra kada nors neatlygintinai davę kraujo.
Dauguma Lietuvos gyventojų nėra davę kraujo nei neatlygintinai (76,6 proc.) nei už atlygį (83proc.).

Tikrai malonus jausmas, kai žinai, jog gali kažkam padėti. Galbūt Jums taip pat kada nors reikės kraujo… O jei jo nebus? Mes VISI galime padėti vieni kitiems.

DOVANOTAS KRAUJAS GELBSTI GYVYBES- nebūkime abejingi;)

Kai kava ir energetiniai gėrimai nebepadeda.

Mokslininkai, gydytojai ir visi kiti kas netingi įrodinėja, jog kava (ne)naudinga (žalinga) žmogaus organizmui ir pan. Nebandysiu to nei paneigti, nei patvirtinti. Nėra prasmės.
Tokia pati situacija yra ir su energetiniais gėrimais. Red Bull, Selita, Battery ir kt. Kiekvienas platintojas-gamintojas teigia, jog jų gėrimas pats geriausias, nors galima pastebėti, kad visų jų sudėtis panaši. Bet ne apie jų sudėtį šįkart.
Nėra tokio studento, kuris nebūtų patyręs bemiegių naktų, varginančių koliokviumų, kontrolinių, egzaminų. Artėjanti sesija priverčia didžiausius studentautojus (nesumaišykit sąvokų studijavimas ir studentavimas) sunerimti ir susirūpinti išlikimu universitete. Todėl paskutinė naktis prieš atsiskaitymą būna lemtinga. Prasideda gilinimasis į aukštąjį mokslą.
Negalima sakyti, kad toks mokslas neefektyvus. Pasiruošti kartais užtenka ir tos vienintelės nakties (jei paskaitų metu kartais ką nors išgirsdavo, galbūt net netyčia pasižymėdavo savo konspektuose ir pan.).
Tačiau… Žmogus ne robotas ir miegas jam būtinas. Bet kai reikalas “prispiria”, reikia ieškoti būdų kaip apgauti savo organizmą. Kaip žinia, studentai be galo išradingi. Kavos marios, energetinių gėrimų šaltiniai tuomet tampa geriausi draugai.
Eksperimentas “Keičiame dieną su naktimi arba kaip pasiruošti dviems atsiskaitymams per dvi dienas.
Eksperimento trukmė– 2 paros.
Tikslai. Praktiškai įsitikinti kavos ir energetinių gėrimų poveikiu organizmui ir be abejo pasiruošti atsiskaitymui.
Pasekmės. Neskaudžios ir nepavojingos gyvybei.
Rekomenduojama patirti tai tik būtinu atveju.
1-oji diena. Po saldau ir visos nakties miego paskaitos ne tokios ir sunkios. Viskas teka sava linkme. Sudoku, diskusijos apie nieką ir retkarčiais dėstytojų klausymas. Diena praeina, ateina vakaras.
1-oji naktis. Ankstyvas vakaras- laikas miegoti. Žadintuvas suskamba ne ryte, o vidurnaktį. Pabusti žvaliam tiesiog neįmanoma, todėl žadintuvas pasukamas dar vieną valandą į priekį. Po valandos vėl tas pats. Tik šįkart jau nebėra kur dėtis ir tenka prabusti. Stiprios kavos puodelis. Poveikis minimalus, bet kažkas darosi. Kelios valandos mokslų ir vėl laikas miegoti. Pirmą naktį neverta mokytis iki ryto.
2-oji diena. Rytas kaip ne keista labai energingas. Energetinis gėrimas veikia. Bet neilgai… Po pietų jau jaučiamas nuovargis ir energijos stygius.
2-oji naktis. Situacija kartojasi, ankstyvas vakaras- laikas miegoti. Ryte laukia ypatingai svarbus atsiskaitymas, todėl žadintuvas “prisukamas” apmąsčius kiek valandų reikės mokytis ir pan. Po vidurnakčio situacija vėl labai panaši. Šio mokymosi privalumas tas, kad palyginus lengva “krauti” žinias į galvą. Nenumaldomai artėja ta valanda, kai jau reiks lėkti iš namų ir skubėti pademonstruoti savo sukauptas žinias. Tik kažkodėl jau kava nebeveikia…
Lemtinga diena. Sugebėjimų demonstravimas prabėga nepastebimai. Miego nesinori, tik beprotiškai skauda galva (įtemptas mąstymas ir skubėjimas atlikti kuo greičiau vis dėlto daro savo). Dar vienas kavos puodelis išgelbėja nuo tvinkčiojimo galvoje, bet tada pasireiškia dėdė Miegas. Paskaitos praslenka labai lėtai ir vis dažniau pasireiškia žiovulys.
Reziumė. Atsiskaitymai parašyti gerai. Kava ir energetiniai gėrimai padeda šiek tiek, bet be miego jie darosi neveiksmingi ir tenka po visų atsiskaitymų saldžiai išsimiegoti.

Metas sustoti, pailsėti.

Kartais nespėjant paskui spartėjantį  gyvenimo tempą reikia sustoti. Sekmadienio vakaras- puikus metas tam. Poilsis sunkios darbo savaitės, galbūt audringo savaitgalio.

Verta sustoti ir skirti laiko sau…

Karštas puodukas arbatos, šilta antklodė, jauki žvakių šviesa, mėgstamas smilkalų kvapas ir jūsų mintys. Suteikiate kartais sau tokį malonumą?

Daugelis tikriausiai atsakytų- ne. Kodėl? Todėl, kad neturime tam laiko? Greičiausiai yra visai kitaip. Kompiuteriai, telefonai, televizija, internetas. Per šiuos labai naudingus išradimus prarandame labai daug laiko. Žinoma, jie paspartina kai kurių darbų atlikimą, tačiau kartu ir "suvalgo" mūsų laisvalaikį.

Bandėte kada nors išjungti mobilųjį telefoną, kompiuterį ir skirti laiko sau, savo šeimai?